JOSE ry aloittaa muutosneuvottelut
Joensuun seudun erilaiset oppijat ry varautuu mahdollisiin Stea-rahoitusten leikkauksiin ja aloittaa muutosneuvottelut koskien koko henkilöstöä, joita on neljän vakituisen henkilön lisäksi viisi määräaikaisia ja työntekijää sekä tuntityöntekijöitä.
JOSElla on ollut jatkuvaluonteista rahoitusta Stealta Opinpesätoiminnalle vuodesta 2016 lähtien, ja rahoituksen tulevaisuus on nyt epävarma.
Vuonna 2025 Opinpesä toteutti yksilöllistä oppimisen- ja apuvälineohjausta 195 kertaa ja 51 lukitestausta yhteensä 60 henkilölle. Lisäksi lainattavaa apuvälinereppua lainattiin 24 kertaa. Näiden lisäksi järjestettiin koulutuksia ja kursseja, joihin osallistui 226 yhteensä henkilöä.
Kaikki yksilöohjauksessa käyneet asiakkaat kokivat saaneensa ohjauksista tukea opiskeluun ja arkeen sekä tietoa oppimisen apuvälineistä. Ja kaikki osallistujat ovat kokeneet, että ohjaus on edistänyt koulunkäyntiä, opintoja tai opintoihin hakemista sekä vahvistanut opiskelutaitoja. Ohjaukset ovat edistäneet osallistujan opintoja ja/tai valmistumista ja että ohjauksella on ollut merkittävä vaikutus heidän elämäänsä, esimerkiksi opinnäytetyön valmiiksi saattamiseen.
JOSEn toiminta on koettu myös hyvin matalan kynnyksen toiminnaksi, johon on helppo ja mielekästä osallistua ja ettei tukea ole välttämättä saanut muualta.
Opinpesällä on myös hyvä ja toimiva yhteistyöverkosto mm. alueen oppilaitosten ja hyvinvointialueen kanssa, mikä menetettäisiin rahoituksen päättyessä.
JOSE on saanut Stealta myös hankerahoitusta Askeleet arkeen -hankkeelle, joka on tarjonnut tukea rikostaustaisille henkilöille Pohjois-Karjalassa. Hanke alkoi helmikuussa 2024 ja päättyy tämän vuoden lopussa. Vähentyneiden rahoitusten vuoksi jatkohankkeen/-rahoituksen saaminen on epätodennäköistä, jolloin toiminta tulee päättymään.
Yhdistyksen haluaa toimia vastuullisesti henkilöstöään kohtaan ja turvata yhdistyksen toimintakyvyn tulevaisuudessa jollain tasolla.
JOSE on huolissaan siitä, mistä asiakkaat saavat tukea jatkossa, erityisesti he, joilla haasteet eivät vielä ole niin suuria, että hyvinvointialue ottaisi heistä koppia, mutta joiden hyvinvointi, toimintakyky ja jaksaminen on vaarantunut. On mahdollista, että järjestöleikkausten lasku tulee olemaan huomattavasti säästöjä suurempi.
Toiminnanjohtaja
Päivi Ainasto
paivi.ainasto@lukijose.fi
